نشست کمیته‌ی کودک و نوجوان ستاد دهه‌ی فجر استان سیستان و بلوچستان برگزارشد

کمیته‌ی کودک و نوجوان ستاد دهه‌ی فجر انقلاب اسلامی با حضور اعضای این کمیته نخستین نشست خود را برگزارکرد

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کانون پرورش فکری استان سیستان و بلوچستان، کمیته‌ی کودک و نوجوان ستاد دهه‌ی فجر انقلاب اسلامی با حضور اعضای این کمیته نخستین نشست خود را برگزارکرد.

مدیرکل کانون استان در ابتدای این نشست، ضمن خیرمقدم به مهمانان، ارتحال حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، یار دیرین امام و رهبری را، در آستانه‌ی سالگرد پیروزی انقلاب، تسلیت گفت و با یادکرد بخشی از مبارزات ایشان قبل از انقلاب و همراهی و مجاهدتشان بعد از دوران پیروزی انقلاب، برای این شخصیت تاثیرگذار طلب مغفرت کرد.

حسن معزی هم‌چنین سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی داشت و گفت: این مناسبت فرصتی است برای یادآوری رشادت و ایثارگری‌های سربازان انقلاب و ادای دین به امام راحل(ره) و شهیدان این راه بزرگ.

وی سپس فلسفه‌ی برنامه‌ریزی برای دهه‌ی فجر را ایجاد آگاهی و بصیرت در میان نسل‌های بعد از انقلاب عنوان‌کرد و افزود: انتقال مناسب مفاهیم انقلاب به کودکان و نوجوانان، که سال‌ها پس از پیروزی انقلاب به دنیا آمده‌اند، برنامه‌ریزی دقیق و ظریفی می‌خواهد که با شرایط آنان مطابقت داشته باشد زیرا برنامه‌های بزرگسالان پاسخگوی نیاز این گروه‌های سنی نیست.

مدیرکل کانون در بیان ویژگی‌های یک برنامه‌ی مناسب برای مخاطبان گفت: پرهیز از برگزاری سخنرانی‌ها و همایش‌ها نخستین گامی است که باید مورد توجه برنامه‌ریزان قرار بگیرد زیرا آُستانه‌ی تحمل کودک و نوجوان گنجایش چنین برنامه‌هایی را ندارد.

معزی در ادامه افزود: وارد کردن بچه‌ها در مراحل گوناگون اجرای برنامه‌ها شیوه‌ی تجربه شده‌ای است که بازخورد مناسبی در میان آنان داشته و تاثیر ماندگاری بر آنان باقی گذاشته است.

استفاده از زبان هنر، شادی آفرینی، جذابیت و اثربخشی دیگر ویژگی‌های یک برنامه‌ی مناسب، برای کودکان و نوجوانان، بود که مدیرکل کانون بر لزوم رعایت آنها تاکید کرد.

وی " انقلاب‌پژوهی " را یکی از این ویژه‌برنامه‌ها دانست و در مورد آن گفت: با توجه به اهمیت فعالیت پژوهش و درعین حال، جذابیت آن برای کودکان و نوجوانان، این فعالیت می‌تواند علاوه‌بر جذب مخاطب، کودکان را به طور جدی درگیر کار کند و آنان را به اهداف مورد نظر برساند.

مدیرکل کانون سپس با اشاره به ویژه‌برنامه‌های کانون در سال گذشته و استقبال مخاطبان از این برنامه‌ها، گفت: با توجه به اجرای ویژه‌برنامه‌های موفق کانون در سال‌های گذشته، استمرار این برنامه‌ها همراه با خلاقیت‌های تازه هم‌چنان در دستور کار قرار دارد و مربیان کانون در مراکز و مدارس سراسر استان برنامه‌های دهه‌ی فجر را اجرا خواهندکرد.

معزی در پایان از نمایندگان حاضر در نشست خواست برنامه‌های خود را جهت بررسی بیشتر در کمیته‌ی کودک و نوجوان ارایه دهند تا در نشست آینده‌ی این کمیته برنامه‌های اجرایی اعلام شود.

قابل ذکراست در این نشست کارشناس تربیت سیاسی اداره‌کل آموزش و پرورش استان، معاون جوانان جمعیت هلال احمر، رییس اداره‌ی دانش‌آموزی هلال احمر استان، کارشناس آموزش همگانی نیروی انتظامی، رییس گروه فرهنگی و تربیتی اداره‌کل ورزش و جوانان، معاون فرهنگی اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان و نماینده‌ی کمیته‌ی امداد امام خمینی(ره) حضور داشتند و پیشنهادهای خود را بیان کردند.