داستان بی‌نقطه در کانون آرادان

طرح داستان بی‌نقطه در مرکز فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری آرادان اجرا شد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان سمنان، بیتا نشان‌شاهجویی مسئول مرکز فرهنگی‌هنری کانون آرادان از اجرای طرح «داستان بی‌نقطه» برای 22 دانش‌آموز پایه دوم ابتدایی خبر داد و گفت: در راستای اجرای طرح کانون‌مدرسه، مربیان داستانی از کتاب فارسی پایه دوم ابتدایی را انتخاب کردند، نقطه‌های کلمات را از متن برداشتند و از دانش‌آموزان خواستند تا داستان را با دقت بخوانند و نقطه‌گذاری کنند تا جملات با مفهومی ساخته‌شود.

شاهجویی در ادامه هدف از اجرای این طرح را پرداختن به امر کتاب‌خوانی و ترویج فرهنگ مطالعه در بین کودکان، صحیح و روان خواندن، یادگیری تلفظ درست واژه‌ها، افزایش گنجینه لغات، ایجاد انگیزه برای مطالعه و عادت به کتاب‌خوانی، آشناکردن بیشتر اعضا با کتاب‌های مختلف و توجه آنها به علائم نگارشی در هنگام خواندن کتاب عنوان کرد.

وی همچنین با تأکید بر اینکه، این شیوه‌ی روخوانی کتاب، نیاز به کنکاش بیشتر فکری دارد، گفت: مربیان با استفاده از متن‌های ساده مانند کتاب «دعای موش کوچولو» به‌دلیل تکرار و سادگی واژگان، اعضا را به مطالعه تشویق می‌کنند.

شاهجویی در پایان تصریح کرد: ارتباط چهره به چهره و ایجاد رقابت برای حدس واژگان، نمایانگر میزان دانش و آگاهی دانش‌آموزان است.

گفتنی است فعالیت نمایش و نقد فیلم در قالب طرح «کانون نمایش» نیز در این مرکز به قوت خود باقی است و دانش‌آموزان با راهنمایی مربیان کانون پرورش فکری پس از اتمام هر فیلم به نقد و بررسی آن می‌پردازند.