گفتگو
۱۳۹۵/۱۰/۱۳- ۱۴ : ۵۰
غلامرضا رمضانی
سینما را یک تفریح سالم بدانید
هروقت نام غلامرضا رمضانی می‌آید چیزی که جلوی چشم‌مان نقش می‌بندد سینمای کودک است.
۱۳۹۵/۸/۱۱- ۱۱ : ۳۵

اگر آقا طالبی دوباره فیلم کودک بسازد!
اکران خصوصی فیلم «پایان رویاها» ساخته‌ی محمدعلی طالبی. این شرح ماجراست اما نه برای همه. گفتم: خودتان چند فیلم دیده‌اید از او؟ اصلاً می‌دانستید کیست؟ سر تکان دادند که نه... از صبح خداخدا کرده بودم خجالتی نباشند، هول نشوند، بلد باشند خوب جواب بدهند. رفتم نشستم روبرویشان و نمی‌دانستند این لبخند پهن برای چیست. توضیح دادنی هم نبود.
۱۳۹۵/۷/۲۸- ۱۴ : ۳۸
مصطفی میرفندرسکی:
کانون در شناسایی و تولید اسباب‌بازی بومی سرمایه‌گذاری کند
مصطفی میرفندرسکی، متولد 1334 است و در دانشگاه تهران طراحی صنعتی خوانده و در دوره‌های مختلف، در پروژه‌های مختلف داخلی و خارجی حضور داشته است. او عضو هیات مدیره‌ی انجمن اساتید طراحی صنعتی است، و در این گفت‌وگو، از اهمیت توجه به کسب‌وکارهای کوچک خانگی می‌‌گوید و معتقد است در شرایط کنونی اقتصادی کشور بهترین راه حمایت از این بنگاه‌های اقتصادی است.
۱۳۹۵/۷/۳- ۱۵ : ۱۴
محمدعلی طالبی؛
پایان رویاها، آغازی دوباره برای سینمای کودک
محمدعلی طالبی، یک کانونی قدیمی است که فعالیت هنری‌اش را در کتاب‌خانه‌های کانون تهران آغاز کرد، و دو دهه بعد، به عنوان یکی از برترین فیلم‌سازان حوزه‌ی کودک و نوجوان کشور و جهان مطرح شد. در کارنامه‌ی هنری‌اش ساخت آثاری مانند چکمه، تیک‌تاک، کیسه‌ی برنج، شهر موش‌ها 1 و سریال تلویزیونی گل پامچال را ثبت کرده است.
۱۳۹۵/۶/۱۴- ۱۷ : ۴۵

حراست دیده‌بانی برای آرامش
یک‌سال و یک‌ماه از فعالیت «محمدصالح مذنبی» در سمت مدیریت دفتر مرکزی حراست می‌گذرد. او که از روز اول اردیبهشت‌ماه سال 1394 به‌طور رسمی کار خود را در این سمت آغاز کرد، دانش‌آموخته‌ِی رشته‌ی فلسفه‌ی تعلیم و تربیت در مقطع کارشناسی ارشد و دانشجوی مقطع دکتری همین رشته است. او از یک سال پیش‌تر نیز به عنوان مشاور با رضا قمرزاده، مدیر وقت دفتر مرکزی حراست کانون همکاری می‌کرد. حال با گذشت یک‌سال از فعالیتش، با او درباره‌ی چشم‌انداز فعالیت این واحد گفت‌وگویی کرده‌ایم.
۱۳۹۵/۵/۳۱- ۱۰ : ۶
فرهاد حسن‌زاده از آشنایی‌اش با کانون پرورش فکری می‌گوید
هستی برایم کیک تولد آورد!
قرار است بپرسم نوشتن از کجا شروع شد و با خودم فکر می‌کنم شاید جواب این باشد: از کانون!
و این سوال و جواب همان‌طور شکل می‌گیرد که فکر می‌کردم. کودکی و نوجوانی، کانون آبادان و نوشتن موضوعات صحبت ماست.
۱۳۹۵/۵/۱۹- ۱۲ : ۱۴
محمدصالح پورتاک‌دوست، نماینده‌ی شرکت لگو:
فقط کانون می‌تواند بازار اسباب‌بازی را در کشور نجات بدهد
قایم‌مقام مدیرعامل و مدیر آموزشی موسسه‌ی لگو معتقد است ارگان‌های دولتی باید دست‌به‌کار شوند تا اسباب‌بازی و هدف از آن را به مردم بشناسند. محمدصالح پورتاک می‌گوید مردم الان نمی‌دانند اسباب‌بازی مناسب برای کودکشان کدام است و جذب هر چیزی می‌شوند که گران باشد یا نور و صدا بدهند. او در عین حال تاکید می‌کند که آموزش در حین بازی در کشور مغفول مانده و تولیدکنندگان می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این حوزه به رشد کودکان کمک کنند.
۱۳۹۵/۵/۲- ۱۱ : ۴۹
با بهناز ضرابی‌زاده، از عضویت در کانون تا مربی‌گری
کاش تا زنده‌ام «فرهنگی» باشم
بهناز ضرابی‌زاده نویسنده‌ای است که نامش با کتاب «دختر شینا» بیش از پیش مطرح شد و هنرمندی‌اش در به تصویر کشیدن نقش زنان و دختران در جنگ تحمیلی با پرداختن به زندگی قدم‌خیر محمدی‌ کنعان، همسر سردار شهید حاج ستار ابراهیمی هژیر، تحسین بسیاری از مخاطبان و همچنین اصحاب فن را برانگیخت و باعث شد این اثر ظرف مدت کوتاهی به چندین چاپ برسد و هنوز پس از گذشت چند سال از زمان انتشارش محبوب و پرفروش است.
۱۳۹۵/۴/۱۲- ۱۴ : ۵۸
در گفت‌وگو با حسن دادشکر تشریح شد:
همه‌‌چیز درباره‌ی مرکز تئاتر و تئاتر عروسکی کانون
حسن دادشکر، کارگردان و بازیگر قدیمی تئاتر، سینما و تلویزیون است که چندنسل از بچه‌های امروز و دیروز، چهره و صدایش را در بسیاری از کارها دیده و به خاطر دارند. او از قدیمی‌ترین همکاران کانون است که از مربی‌گری تا مدیریت را تجربه کرده، و هنوز هم با طراحی و اجرای تئاترهای کودکان، با این نهاد همکاری دارد.
۱۳۹۵/۲/۲۸- ۱۱ : ۳۲
دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی:
ما ناظر و هماهنگ‌کننده هستیم، نه مجری
شورای نظارت بر اسباب‌بازی کانون بیش از یک دهه است که برای جلوگیری از ورود اسباب‌بازی‌های مغایر با قانون به بازار کنترل و نظارت فرهنگی انجام می‌دهد. محمدحسین فرجو در گفت‌وگویی، توضیح داده که کار شورای نظارت بر اسباب‌بازی، برگرفته از کدام قوانین و در چه زمینه‌هایی است.
۱۳۹۴/۱۲/۱۷- ۱۴ : ۴۳
گفت‌وگو با علیرضا کرمانی، مدیرکل آموزش و پژوهش کانون:
پژوهش باید در خدمت فعالیت‌های مراکز باشد
مدیرکل آموزش و پژوهش کانون، متولد سال 1350 و دانش‌آموخته‌ی رشته کارشناسی پژوهش‌گری علوم اجتماعی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران و کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی از دانشگاه تهران است و هم‌اکنون در مقطع دکتری رشته‌ی جامعه‌شناسی، گرایش بررسی مسایل اجتماعی ایران در دانشگاه تهران تحصیل می‌کند.
۱۳۹۴/۱۲/۸- ۱۰ : ۱۹
گفت‌وگو با علی‌اکبر صادقی، تصویرگر و انیماتور
کانون، پر پرواز ایده‌های هنرمندان بود
درست روبه‌روی پارک قیطریه، ساختمانی‌ است که پنجره‌ی شیشه‌ای آن، رو به قامت خیابان باز می‌شود. سرت را که بلند می‌کنی، چشمت به میز و صندلی چوبی پشت پنجره می‌خورد و پیرمردی را می‌بینی که زیر چتر آفتاب زمستانی زندگی را به نظاره نشسته است و شاید در پشت آبی آرام نگاهش نقش تابلوی دیگری را بر بوم ذهن خود طرح می‌زند. این نخستین تصویری است که تو را به میهمانی نقاش خیابان قیطریه و قاب‌های کوچک و بزرگش دعوت می‌کند. قاب‌هایی که در لابه‌لای بیش‌تر تصاویر آن نقش خطوط چهره‌ی نقاش را می‌توان جست‌وجو کرد.
۱۳۹۴/۱۲/۱- ۱۰ : ۳۲
گفت‌وگو با نصرت‌الله گودرزی، پدربزرگ قصه‌گو:
قصه‌گویی، گذشته را زنده می‌کند
اشاره: پدربزرگ مهربان، علاوه بر این‌که قصه‌گوی خوبی است، اهل ادبیات کلاسیک هم هست و شاهنامه‌خوانی را دوست دارد. او امسال به همراه دو مادربزرگ، در جشنواره‌ی قصه‌گویی شرکت کرده است.
۱۳۹۴/۱۱/۲۷- ۱۵ : ۴۸
تاکید مدیرعامل کانون و رییس جشنواره قصه‌گویی:
سنت قصه‌گویی در خانواده را زنده کنیم
وقتی برای گفت‌وگو با مدیرعامل کانون به دفترش رفتیم، تنها چند روز به آغاز رقابت‌های نهایی این رویداد بین‌المللی مانده بود. حاجیان‌زاده درباره‌ی این فعالیت، چنان با اشتیاق سخن می‌گفت که گویی خود یکی از قصه‌گویانی است که قرار است در رقابت‌ها حضور داشته باشد؛ او تاکید داشت که قصه‌گویی، از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین فعالیت‌های کانون است.
۱۳۹۴/۱۱/۲۶- ۱۶ : ۳۹
با محسن حموله، مدیرکل آفرینش‌های فرهنگی
قصه‌گویی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در جشنواره
هجدهمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از فردا به مدت سه روز در تهران برگزار می‌شود تا قصه‌گویان برجسته‌ای از ایران و جهان علاوه بر قصه‌گویی به تبادل شیوه‌ها و تجربیاتشان با یکدیگر بپردازند.
۱۳۹۴/۱۱/۲۴- ۱۹ : ۲۳
داور جشنواره:
کانون چراغ قصه‌گویی را روشن نگه داشته است
قصه‌گویی در ایران هنوز جایگاه جدی و کلیدی خود را پیدا نکرده و آن‌گونه که شایسته است به آن پرداخته نشده و به جرأت می‌توان گفت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به کمک مربیان توان‌مند خود، چراغ قصه گویی در ایران را روشن نگه داشته است.
۱۳۹۴/۱۱/۱۴- ۱۳ : ۳۵
گفت و‌گو با دکتر محمدرضا نوروزی:
نجوم در کانون، یک فعالیت فرهنگی است
دکتر محمدرضا نوروزی، دکترای باکتری شناسی دارد، اما به قول خودش «از سر اتفاق محض» حوالی سیزده، چهارده سالگی از کلاس‌های نجوم کانون - که در رصدخانه زعفرانیه برگزار می‌شد - سردرآورده و آن‌قدر شیفته آسمان با همه ستاره‌ها، سیاره‌ها و کهکشان‌هایش شده که هنوز بعد از 26 سال همچنان با شوق و ذوق از نجوم حرف می‌زند و یکی از دغدغه‌های اصلی‌اش در تمام این سال‌ها گسترش دانش نجوم آماتوری و ترویج علم در ایران بوده است.
۱۳۹۴/۱۰/۲۶- ۱۳ : ۲۱
گفت‌وگو با محمدرضا سنگری عضو هیات‌مدیره‌ی کانون:
از کودک امروز عقب نمانیم
دکتر محمدرضا سنگری، عضو هیات‌مدیره‌ی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است؛ عضوی که پیش از عضویتش در این سمت، سال‌ها با مراکز مختلف کانون در شهرستان‌ها همکاری نزدیک داشته و در قالب سوگواره‌ها، دوره‌های آموزشی، نشست و میزگرد و... در کنار مربیان و کارشناسان بوده است.
او که در حوزه‌ی آموزش و پرورش، ادبیات فارسی، ادبیات مذهبی و کتاب‌های آموزشی صاحب تالیفات و مقالات متعدد است، در گفت‌وگویی با خبرنامه‌ی کانون، ضمن نگاه به وضعیت کنونی این نهاد، درباره‌ی روند حرکت آن نیز نکاتی را مطرح می‌کند.
۱۳۹۴/۱۰/۶- ۱۰ : ۵۲
با «فریده فرجام» نویسنده‌ی اولین کتاب کانون:
فرجام خوش مهمان‌های ناخوانده
اغلب او را با کتاب «مهمان‌های ناخوانده» می‌شناسیم. مهمان‌های ناخوانده اولین کتاب منتشر شده در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که در چاپ اول، در اسفند 1345، با تیراژ سی‌هزار نسخه عرضه شد. حالا با گذشت پنجاه سال از اولین چاپ، کودکان ایرانی هم‌چنان این کتاب را می‌خوانند. تصویرساز‌ِی‌های این کتاب، یکی از خاطرات پررنگ کودکان دیروز است.
۱۳۹۴/۹/۲۸- ۱۶ : ۴۱
معاون تولید:
الگوسازی، محور تولیدات کانون می‌شود
با مناف یحیی‌پور درحالی گفت‌وگو داشتیم که نزدیک به دو فصل از فعالیتش در معاونت تولید می‌گذرد؛ ایامی که طی آن برپایی یک جشنواره در حوزه‌ی اسباب‌بازی، اجرای طرح‌های کتاب- تئاتر و تئاتر-مدرسه، و رایزنی برای ساخت فیلم‌های بلند سینمایی و سامان‌دهی مجموعه‌ی فعالیت انتشارات، از اهم فعالیت‌های این معاونت بوده است.
در این گفت‌وگو، معاون تولید درباره‌ی کارهای صورت‌گرفته توضیح می‌دهد، و برنامه‌ها و افق آینده‌ی این معاونت را ترسیم می‌کند.