گفتگو
۱۳۹۶/۶/۱۹- ۱۵ : ۴۹
حمید کیانیان، کارگردان نمایش «پرنده و فیل»:
نقش مثبت تئاتر فراگیر کانون در شکوفایی استعداد کودکان با نیازهای ویژه
جوجه‌های پرند‌ه‌ی کوچکی طعمه‌ی فیل می‌شوند. پرنده‌‌ی کوچک درمانده و غمگین است ولی تصمیم می‌گیرد قربانی فیل بزرگ و قدرتمند نشود و با نیروی فکر و کمک دوستانش سرانجام فیل را شکست دهد... از روی صندلی‌های سالن نمایش که نگاه می‌کنیم، جوجه‌ی قصه، پشه، مگس، قورباغه و فیل، همه و همه انسان‌هایی هستند با نیازهای ویژه. شاید همگی‌شان روزی پرند‌ی کوچکی بوده‌اند که طعمه‌ی فیل ناتوانی شده بودند. امروز اما همه‌شان زندگی می‌کنند، همان‌طور که دوست دارند و هرطور می‌خواهند پر و بال می‌دهند به رویاهایشان.
۱۳۹۶/۶/۷- ۸ : ۵۹
کارگردان انیمیشن «سیاه یا سفید»:
اهداف تربیتی، باید غیرمستقیم طرح شود
محمدعلی سلیمان‌زاده متولد سال 1334 در شهر نطنز است. او که سال‌ها است با کانون پرورش فکری کودکان‌ و نوجوانان همکاری می‌کند، آثاری همچون «کلاغی که می‌خواست قوی‌ترین باشد»، «ژنرال و بادبادک» و «گرگ‌ومیش» را در کارنامه‌ی خود دارد. «سیاه یا سفید» آخرین ساخته‌ی این کارگردان پیشکسوت انیمیشن است.
۱۳۹۶/۶/۱- ۱۲ : ۶
خالق «مثل یک پروانه روی قلب»:
از کودکی آرزو داشتم برای کانون فیلم بسازم
مریم خلیل‌زاده، کارشناس ارشد انیمیشن و از کارگردان‌های جوان کشور است؛ خالق انیمیشن «مثل یک پروانه روی قلب» که تا امروز در ساخت دو فیلم با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همکاری کرده است. در این گفت‌وگو از چگونگی آشنایی‌اش با کانون، علاقه‌مندی‌اش به انیمیشن و چگونگی ساخت فیلم‌هایش می‌گوید.
۱۳۹۶/۵/۲۶- ۱۷ : ۲۱
تحلیل مدیرعامل کانون از اهداف جشنواره:
تاثیرپذیری فرهنگی کودکان از بازی‌های بومی و سنتی
علیرضا حاجیان‌زاده، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از بازی و اسباب‌بازی به عنوان عناصری یاد کرد که در فرآیند یادگیری و وشکل گیری شخصیت فرهنگی و اجتماعی کودکان تاثیرگذار است.
۱۳۹۶/۵/۲۳- ۱۶ : ۰
پای صحبت‌های کارگردان نمایش «عقل صورتی»:
پرورش «قهرمان درون» در کانون «پرورش فکر»
مهدی فرشیدی سپهر، نویسنده و کارگردان در حوزه‌ی تئاتر کودک و نوجوان ماه گذشته با نمایش «عقل صورتی یا مدادی که فقط مشق نمی‌نوشت» در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان میزبان کودکان دارای سواد خواندن ونوشتن بود تا با آن‌ها از پرورش قهرمان دورن و عزت نفس سخن بگوید. می‌گوید کیفیت سالن، درب خروجی حیاط، دیدن اتاق فرمان از داخل سالن در صحنه و اسم کانون پرورش فکر برای او مهم بوده است، تا این نمایش را در مرکز تئاتر کانون اجرا کند.
۱۳۹۶/۵/۱۶- ۱۳ : ۳
مجید عمیق، پیشکوست کانون پرورش فکری:
مترجمی که علم و داستان را درهم آمیخت
مجید عمیق از مترجمان صاحب‌نام کتاب‌های کودک و نوجوان است و به خصوص بچه‌هایی که به آثار علمی علاقه‌مند باشند با نام و قلمش در ترجمه‌ی این آثار آشنا هستند. او که از دهه‌ی 60 با کانون به عنوان مترجم و کارشناس مسوول شورای ترجمه و علوم و فنون همکاری داشته در گفت‌وگویی کوتاه از دغدغه‌هایش درباره‌ی ترجمه می‌گوید.
۱۳۹۶/۴/۳۱- ۱۰ : ۱۹

تلاش برای گسترش کتاب‌خوانی در روستاهای استان همدان
مهتاب اردلان، مربی کتاب‌خانه‌ی پستی استان همدان برای اعضای کتاب‌خانه‌‌اش فقط یک پستچی ناشناس که کتاب می‌فرستند، نیست؛ او مربی‌ای است که بچه‌هایی با استعدادهای مختلف را از دل روستاها و مناطق محروم کشف می‌کند و برای شکوفایی خلاقیت و استعداد آن‌ها از هیچ کمکی دریغ نمی‌کند. خودش می‌گوید کمک به این بچه‌ها فقط از طرف من انجام نمی‌شود؛ بلکه از خیرین یا مدیران مدرسه هم کمک می‌گیرم تا هدفی که در نظر دارم به سرانجام برسد.
۱۳۹۶/۴/۱۸- ۱۱ : ۳
کارگردان پرنده و فیل:
تئاتر فراگیر را فراگیر کنید
این روزها سومین نمایش فراگیر کانون به روی صحنه رفته است، «پرنده و فیل» نمایشی آهنگین است از گروه «بچه‌های باران» شهر مشهد. این گروه که از 10 سال ‍پیش فعالیت خود را به همت حمید کیانیان آغاز کرده است، به یاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این روزها در شهر تهران حضور دارد تا در سالنی حرفه‌ای اثر خود را به روی صحنه ببرد.
۱۳۹۶/۴/۳- ۸ : ۴۸
تشریح مدیریت کانون در گفت‌وگو با علیرضا حاجیان‌زاده:
کانون را برای «همه‌ی بچه‌های ایران» می‌خواهیم
بهره‌مندی تمامی کودکان و نوجوانان از محصولات و خدمات فرهنگی‌ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور چه به شکل حضوری در مراکز فرهنگی‌هنری و چه غیر حضوری از راه سهولت دسترسی به محصولات و خدمات از جمله اهداف مدیریت کلان این مجموعه در دور جدید بودکه از سه سال‌و نیم گذشته با برنامه‌ریزی‌ در بخش‌های مختلف آغاز شد.
۱۳۹۶/۲/۱۸- ۱۴ : ۵۷

دوست دارم مربی کانون باشم
اعضای هنرمند نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که از کلاس‌های مختلف فرهنگی و هنری بهره برده و بعد از مدتی توانسته‌اند با کسب موفقیت در رقابت‌های مختلف، شهر و استان خود را مفتخر کنند.
۱۳۹۵/۱۲/۲۸- ۱۷ : ۴

نقاشی‌ها، زندگی بچه‌ها را رنگ کرده‌اند
همه‌ساله کودکان و نوجوانان عضو کانون پرورش فکری با شرکت در مسابقات مختلف فرهنگی و هنری در سطوح ملی و بین‌المللی توانایی‌هایشان را می‌سنجند و فرصتی برای دیده‌شدن هنرشان پیدا می‌کنند. اعضای هنرمند کانون، از دورترین روستاها و شهرها تا پایتخت، چنان هنرنمایی می‌کنند و هر ماه، تحسین یکی از جشنواره‌های معتبر جهانی را برمی‌انگیزند. با چندنفر از افتخارآفرینان مسابقات نقاشی گپی زده‌ایم، درباره‌ی هنر، کانون، موفقیت، و زندگی.
۱۳۹۵/۱۲/۱۷- ۲۰ : ۳
معاون تولید کانون:
پویایی و فراگیری؛ دو ویژگی شاخص جشنواره پویانمایی
مناف‌ یحیی‌پور، معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان نویسنده کودک و نوجوان و سردبیر نشریه دوچرخه نیز شناخته می‌شود. او پیش از این دبیر دومین جشنواره و نمایشگاه ملی اسباب بازی بوده که امسال برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۲/۱۶- ۱۳ : ۲
مدیرعامل کانون:
تلاش می‌کنیم استعدادها را شناسایی و حمایت کنیم
علیرضا حاجیان‌زاده چهارمین سالی است که به عنوان مدیرعامل در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حضور دارد. او همواره به سینما و البته جشنواره پویانمایی علاقه داشته و خبرهای این رویداد را پیگیری کرده است.
۱۳۹۵/۱۲/۱۵- ۱۵ : ۱

هر دوره بـرای ما یک شـروع تازه است
«جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران» امسال دهمین دوره برگزاری خود را تجربه می‌کند. از روزی که این رویداد معتبر سینمای انیمیشن کلید خورده 20 سال می‌گذرد و از همین رو می‌توان این دوره را آغاز ورود به یک فضای جدید دانست.
۱۳۹۵/۱۲/۲- ۱۰ : ۲۹
تحلیل محمدعلی طالبی، کارگردان سینما:
نقش قصه‌گویی در مقابله با ناهنجاری‌ها
محمدعلی طالبی، کارگردان باسابقه‌ی سینمای کودک‌ونوجوان در جریان نوزدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی قصه‌گویی به تشریح کارکرد آموزشی قصه‌گویی پرداخت و عدم توجه به تولید اثر در این زمینه را مشکلی اساسی خواند.
۱۳۹۵/۱۱/۳۰- ۱۶ : ۵۰
یک کارگردان تئاتر کودک:
قصه‌گویی‌ها را به عموم عرضه کنید
آرش شریف‌زاده، کارگردان تئاتر کودک‌ونوجوان، با تاکید بر اهمیت نقش تربیتی قصه‌گویی به کانون پیشنهاد داد آثار اجراشده در جشنواره‌ها را به‌صورت عمومی عرضه کنند تا از این طریق قصه‌گویی تداوم بیابد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۹- ۱۵ : ۲۲
محمدرضا شمس، داستان‌نویس:
قصه‌گویی آموزش مهارت‌های زندگی است
محمدرضا شمس، نویسنده‌ی باسابقه‌ی ادبیات کودک‌ونوجوان، با بیان جنبه‌های اثرگذاری قصه‌گویی در رشد کودکان و نهادینه‌سازی روابط جمعی بر اهمیت احیای این فرهنگ کهن در جامعه تاکید کرد.
۱۳۹۵/۱۱/۲۸- ۱۵ : ۳۵
اصغر باقرزاده، دبیر کمیته‌ی علمی جشنواره‌ی قصه‌گویی:
پژوهش در جشنواره، بعد از اختتامیه هم ادامه دارد
اصغر باقرزاده، دبیر کمیته‌ی علمی نوزدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی قصه‌گویی است که به تازگی به جمع کانونی‌ها پیوسته؛ او طی گفت‌وگویی ضمن تشریح اولین تجربه‌اش در این رویداد، از وظایف و برنامه‌های بخش علمی جشنواره می‌گوید.
۱۳۹۵/۱۱/۲۷- ۲۰ : ۴۴
مدیرکل آفرینش‌های فرهنگی کانون:
در جشنواره‌ی قصه‌گویی رویکرد ترویجی را دنبال می‌کنیم
صدیقه حسن‌زاده، مدیرکل مرکز آفرینش‌های فرهنگی و مسول کمیته‌ی دبیرخانه‌ی نوزدهمین جشنواره‌ی قصه‌گویی، در گفت‌وگویی با نشریه‌ی روزانه‌ی جشنواره، ضمن تشریح شرایط برگزاری این رویداد، به بیان ویژگی‌ها، تفاوت‌ها و مسیر پیش‌روی آن پرداخته است.
۱۳۹۵/۱۰/۱۳- ۱۴ : ۵۰
غلامرضا رمضانی
سینما را یک تفریح سالم بدانید
هروقت نام غلامرضا رمضانی می‌آید چیزی که جلوی چشم‌مان نقش می‌بندد سینمای کودک است.