گزارش
۱۳۹۵/۱۲/۱۷- ۲۰ : ۳۴
شرکت‌کنندگان جشنواره‌ی انیمیشن نظر دادند
خلاقیتِ بدون مرز در پویانمایی
خلاقیت با خطوط جغرافیایی نسبتی ندارد و هرجا می‌تواند بروز پیدا کند. در سینمای انیمیشن این خط و مرزها اساساً از موضوع بحث خارج می‌شوند و هنرمند می‌تواند ورای جغرافیا دست به نوآوری بزند و اثر خود را بیافریند.
۱۳۹۵/۱۱/۱۱- ۱۳ : ۴۶
گزارشی از پاس‌داشت آتش نشانان فداکار پلاسکو در کانون
کودکان را با فرهنگ امداد و ایمنی آشنا کنیم
ریزش برج پلاسکو، ساختمانی که بیش از نیم قرن قامت استوارش را به دیدگان میلیون‌ها رهگذری تحمیل می‌کرد که هر روز از چهارراه استانبول یکی از مهم‌ترین مناطق تجاری تهران عبور می‌کردند حادثه‌ای دردناک و تاثرآور بود که هیچ‌گاه از حافظه تاریخی ایرانیان پاک نخواهد شد.
۱۳۹۵/۱۰/۲۵- ۱۱ : ۶
کودکان ایرانی اهمیت آب را ترسیم کردند:
نقاشی‌هایی شبیه خودمان
پرونده‌ی هشتمین مسابقه دوسالانه بین‌المللی نقاشی کودکان و نوجوانان تهران در حالی بسته شد که 5745 اثر از سراسر جهان در این رقابت شرکت کردند.
۱۳۹۵/۱۰/۱۴- ۱۳ : ۱۶
زندگی با کتاب و کتاب‌رسان‌ها در مناطق محروم مرزی آذربایجان
کودکانی چشم به راه و مردانی همیشه در راه
میلیون‌ها کودک و نوجوان در این کشور زندگی می‌کنند که معمولاً از نگاه ما مرکزنشین‌ها پنهانند. دختران و پسرانی عمدتاً مرزنشین و محروم، اما معصوم و البته بسیار مستعد؛ آن قدر که از استعداد برخی‌شان انگشت به دهان می‌مانی. کافی است فرصتی در اختیارشان بگذاریم، خواهیم دید که با نیمچه پری برای پرواز، تا کجای هفت آسمان می‌پرند.
۱۳۹۵/۹/۱۵- ۱۸ : ۲۲
گزارشی از برنامه‌های هفته کتاب در مراکز کانون سراسر کشور؛
کتاب؛ بالی برای پرواز شد
بالابردن کیفیت دانش و مهارت خوانش کتاب در خانواده و مدارس، ارتقای سطح آگاهی والدین و مربیان در مورد شیوه‌های مطالعه، تقویت انگیزه‌ی مطالعه و کتاب‌خوانی و در نهایت ترویج خواندن از جمله مهم‌ترین اهدافی بود که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از برگزاری برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی دنبال می‌کرد.
۱۳۹۵/۸/۲۹- ۹ : ۵۰
نگاهی به خیمه‌های فرهنگی در نمایشگاه هفته‌ی ملی کودک
از تجربه‌ی عکاسی تا آشنایی با نمادهای عاشورایی
از پله‌های مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که بالا می‌آیم، خیمه‌های فرهنگی با نمادها و فضاسازی‌های مذهبی سراسر سالن عمومی نمایشگاه هفته‌ی ملی کودک را فرا گرفته بود؛ خیمه‌هایی بزرگ که در هر یک از آن‌ها برنامه‌های متنوعی برای کودکان در نظر گرفته شده بود. صدای بچه‌ها از غرفه‌های مختلف با صدای کارشناسان هر خیمه در هم آمیخته شده است.
۱۳۹۵/۸/۱- ۲۰ : ۱۸
نگاهی به دستاوردهای سازمان‌ها و نهادها در هفته‌ی ملی کودک
آموزش زندگی به زبان کودکان
امسال نمایشگاهی هم به دستاوردهای سازمان‌ها، وزارت‌خانه‌ها و انجمن‌های مردم‌نهاد اختصاص داشت. حدود 20 سازمان و نهاد در بخش نمایشگاهی هفته‌ی ملی کودک حضور داشتند و ضمن معرفی برنامه‌های مرتبط با کودکان در طول سال در قالب برپایی مسابقه، بازی، قصه‌خوانی و کتاب‌خوانی کودکان را با فعالیت‌های خود آشنا کردند.
۱۳۹۵/۷/۲۶- ۱۴ : ۴۷

گزارشی از برگزاری هفته‌ی ملی کودک در سراسر ایران
برنامه‌های هفته‌ی ملی کودک امسال با شعار کودکان تشنه‌اند و محوریت مراسم عزاداری ماه محرم در سراسر کشور برگزار شد.
۱۳۹۵/۷/۵- ۱۳ : ۳۴

جشن نوشت افزارهای ایرانی اسلامی کانون در سراسر کشور
این روزها فروشگاه‌های کانون در سراسر کشور پذیرای کودکان و نوجوانانی است که با خریداری نوشت افزارهای ایرانی اسلامی به استقبال سال تحصیلی جدید می‌روند. از چندی پیش و با اعلام معاون توسعه و مدیریت منابع کانون این فعالیت فرهنگی آغاز شده است. به دلیل استقبال فراوان اعضا و دیگر خانواده‌ها از این نمایشگاه‌ها قرار است برخی استان‌ها فروش را تا پایان هفته‌ی اول مهر ادامه دهند.
۱۳۹۵/۶/۲۳- ۱۴ : ۲۲

این تابستان «ماه پیشونی» به مخاطبان احترام گذاشت
این روزها مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شاهد استقبال بی‌نظیر کودکان و نوجوانان از نمایش «ماه پیشونی» است. در این اثر که کارگردانی آن را مریم کاظمی بر عهده داشته مخاطبان به شیوه‌ای نوین با ادبیات فولکلوریک ایران آشنا می‌کند.
۱۳۹۵/۶/۱۴- ۱۷ : ۵۱

مرکز مکاتبه‌ای کانون چراغ نامه‌نگاری در ایران را روشن نگه داشته است
بخش مکاتبه‌ای مرکز آفرینش‌های ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سالانه پاسخگوی 3هزار نامه از کودکان و نوجوانانی است که دسترسی به کتابخانه‌های عمومی و مراکز فرهنگی ادبی ندارند.
۱۳۹۵/۵/۲۴- ۱۶ : ۳۶
درحاشیه‌‌ی برگزاری دومین جشنواره ملی اسباب‌بازی صورت گرفت:
تولد دوباره‌ی بازی‌های ایرانی
درحالی‌که در چندسال اخیر حفظ و بازآموزی بازی‌های ایرانی مورد توجه دوباره قرار گرفته است، کانون پرورش فکری کودکان ونوجوان نقش پررنگی را در این زمینه ایفا می‌کند.
۱۳۹۵/۴/۲۰- ۱۷ : ۲۱
به بهانه ١٨ تیر؛ روز ملی ادبیات کودک و نوجوان
کتاب‌های دیروز برای کودکان امروز
روز ملی ادبیات کودک و نوجوان ارج نهادن به ‏تلاش آن‌هایی است که قلم‌شان را برای کودکان و ‏نوجوانان به کار می‌اندازند، کانون پرورش فکری ‏کودکان و نوجوانان، شورای کتاب کودک، ‌انجمن ‏تصویرگران کتاب کودک و انجمن نویسندگان ‏کودک و نوجوان از جمله نهادهایی هستند به ‏ادبیات کودک عینیت بخشیده‌اند.
۱۳۹۵/۴/۵- ۱۳ : ۳۶
«مهمانی مهر و نیایش» کانون
رمضان جوانه‌ها رنگ هنر گرفت
رنگ نورانی روز از سر آسمان پریده و غروب کم کم به سورمه‌ای شب وصل می‌شود. نصفه‌های ماه اما همین نزدیکی‌ها برق می‌زنند، توی چشم‌های جست‌وجوگری که به دهان قصه گوها دوخته شده‌اند و دست‌های گلی خانم مربی را پشت چرخ سفالگری دنبال می‌کنند...
۱۳۹۵/۳/۳۱- ۱۷ : ۱

گنجینه‌ی ادبیات و هنر کودک در یک کتاب‌خانه
همین که وارد کتاب‌خانه می‌شوید تفاوت را احساس می‌کنید؛ از معماری گرفته تا ترتیب و چینش کتاب‌ها و حتی میزهایی پر از کتاب‌های قدیمی و خاص، با دیوارهایی که از تصویرگری‌های رنگارنگ منقش شده، خبر از یک اتفاق متفاوت در این کتاب‌خانه می‌دهد.
۱۳۹۵/۳/۱- ۱۶ : ۲۰
به همت سازمان ترافیک شهر تهران و کانون صورت گرفت:
فرهنگ‌سازی ترافیک در مدارس تهران با تئاتر کودک
تا پایان سال تحصیلی جاری، ۳۴۰۰ گروه مختلف از دانش‌آموزان مقطع ابتدایی با معضلات ترافیک و قوانین راهنمایی و رانندگی آشنا می‌شوند.
۱۳۹۴/۱۲/۸- ۱۱ : ۷
گزارشی از گردهم‌آیی چهار روزه‌ی مربیان کتاب‌خانه‌های سیار
شعرها به روستا می‌روند
وقتی بهانه‌ی دور هم‌جمع شدن مربیانی که از نقاط مختلف کشور برای یادگیری آمده‌اند،شعر باشد،بدون تردید اتفاق‌های دلچسبی منتظر بچه‌هاست؛به خصوص که آمارها نشان از آن دارند که شعرخوانی در سال‌های اخیر با استقبال قابل توجه بسیاری ازاعضای مراکز فرهنگی‌هنری شهری و به‌خصوص سیار روستایی کانون روبه‌رو شده است.همه‌ی این‌ها کافی است برای تدارک کارگاهی سه‌روزه برای آموزش«شیوه‌های تازه‌ی خوانش شعر برای کودکان».کارگاهی با حضور استادان و شاعران به‌نامی چون محمد گودرزی دهلیزی،سیاوش پیریایی ویحیی علوی‌فرد و دیگران.
۱۳۹۴/۱۰/۲۶- ۱۴ : ۵۴
نگاهی به توسعه‌ی مراکز «فراگیر» کانون در کشور
پاسخی به نیازهای ویژه
مرکز فراگیر، چه‌جور مرکزی است؟ این سوالی است که گاهی حتی برخی همراهان کانونی نیز آن را می‌پرسند. مخاطبان آن چه‌کسانی هستند؟ چه گروه‌هایی سنی و با چه شرایطی در دایره‌ی فعالیت این مراکز می‌گنجند؟
در این گزارش، و مطالب بعدی، با تاریخچه و گذشته‌ی این مراکز، تعریف و مخاطبان آن آشنا می‌شوید.
۱۳۹۴/۱۰/۱۶- ۱۴ : ۵۰
هفته‌ی کتاب و کتاب‌خوانی در مراکز کشور؛
گشودن پنجره‌های کانون به روی اهالی قلم
هفته‌ی کتاب و کتاب‌خوانی، بهانه‌ای بود تا در نشست‌هایی سراسری، نویسندگان و شاعران میهمان جمع اعضای ادبی مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور باشند. نشست‌هایی که یا تحت عنوان «دو پنجره» دنبال می‌شدند، و یا به مناسبت این هفته طراحی و اجرا می‌شدند.
۱۳۹۴/۹/۱۰- ۱۵ : ۳۵

تریلی نمایش، تجربه‌ی تکرار ناپذیر کودکی
با آغاز به کار دوباره تریلی سیار نمایش، شش گروه نمایشی در سال جاری به شهرها و استان‌های مختلف سفر کردند و برای کودکان و نوجوانان خاطره‌ساز شدند. تریلی سیار کانون که پس از سال‌ها وقفه، فعالیت خود را آغاز کرده است، در سال ۱۳۵۱ به سفارش کانون پرورش فکر‌ی کودکان و نوجوان ساخته شد.