گزارش
۱۳۹۶/۶/۱۹- ۱۵ : ۴۳

دست یاری کانون در تجهیز کتاب‌خانه‌های روستایی
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در طول سال به مناسبت‌های مختلف مانند روز ملی ادبیات کودک و نوجوان، هفته‌ی ملی کودک و... به موسسه‌های خیریه‌ی فعال در حوزه‌ی کتاب یا کتاب‌خانه‌های روستایی و اردوهای جهادی، و نیز مدارس مختلف در مناطق کم‌برخوردار، کتاب اهدا می‌کند. اهدای این کتاب‌ها هم از سوی اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صورت می‌گیرد.
برای مثال در سال گذشته کانون در مجموع برای تجهیز کتاب‌خانه‌های مختلف در مدارس، مساجد، بخش کودکان بیمارستان‌ها یا مناطق محروم و روستایی 70هزار جلد کتاب اهد
۱۳۹۶/۶/۸- ۹ : ۱۰

اسباب‌بازی‌های ایرانی به خانه‌ی واقعی‌شان رسیدند
امسال اسباب‌بازی‌های ایرانی زیادی به خانه‌ی جدید خود رفتند. این باوری بود که هر مخاطب حاضر در جشنواره ملی اسباب‌بازی می‌توانست به آن برسد. انبوه جمعیت و ورود خریداران جدید در ساعت‌های پایانی هر روز به محوطه‌ی نمایشگاه تداعی‌گر چند معنی شیرین بود: جشنواره‌ی اسباب‌بازی جای خود را در میان مردم باز کرده است، تولیدکنندگان در سه دوره‌ی جشنواره محصولات با کیفیت‌تری تولید کرده‌اند، مردم بهترین مروجان یک فرهنگ خوب‌اند.
۱۳۹۶/۶/۷- ۹ : ۶
هرچیز که خار آید، روزی به کار آید؟
دورریختنی‌های دوست‌داشتنی
یکی از فعالیت‌های مورد علاقه‌‌ی کودکان و نوجوانان در کتاب‌خانه‌های کانون، طراحی و ساخت وسایل بازی و سرگرمی و تزیینی با استفاده از مواد دورریختنی و بازیافتی است. سرگرمی‌های کم‌هزینه‌ای که بچه‌ها با راهنمایی و کمک مربیان، خودشان امکان ساختن آن‌ را پیدا می‌کنند و تشویق می‌شوند تا به مواد و وسایل دورریختنی نگاه دیگری داشته باشند تا شاید بتوانند وسایل متنوع‌تری بسازند. این فعالیت علاوه بر پرورش استعداد و خلاقیت، حس اعتماد به نفس را نیز در بچه‌ها تقویت می‌کند و آن‌ها را به تفکر و ایده‌پردازی وامی‌دارد
۱۳۹۶/۶/۱- ۱۱ : ۴۱
اردوهای تابستانی و تاثیرات آن:
اجتماعی شدن، فاکتور مهم دوران نوجوانی
شرکت در اردو یکی از فعالیت‌های مورد علاقه‌ی نوجوانان است. اردوهای چندروزه و دور از خانواده در شهر یا محل دیگری دورتر از محل زندگی، امکان تجربه‌ی زندگی مستقل و یادگرفتن بسیاری از ضرورت‌های زندگی را به آن‌ها می‌دهد. در اردو در کنار همسن و سالان خودشان و البته زیر نظر مربیان، علاوه بر بازی و سرگرمی در حوزه‌های مختلف آموزشی، علمی و دینی فعالیت می‌کنند و همکاری و تعامل را یاد می‌گیرند.
۱۳۹۶/۵/۲۸- ۱۱ : ۴۵

بررسی جایگاه طراحی، ایده‌پردازی و زیبایی‌شناسی در صنعت اسباب‌بازی
طراحی و ایده‌پردازی، بایدها و نبایدها، موضوع نشستی بود که طی آن کارشناسان چند حوزه، نقطه نظرهای خود را در آن عنوان کردند.
۱۳۹۶/۵/۲۶- ۱۵ : ۴۶

اگر دل‌تان بازی می‌خواهد، این گوی و میدان
اگر دل‌تان برای بازی‌های مخصوص کودکی‌تان تنگ شده، سری به جشنواره ملی اسباب‌بازی به میزبانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بزنید.
۱۳۹۶/۵/۲۳- ۱۷ : ۳۰

گزارشی از پانزدهمین جشنواره بین‌المللی رضوی در کانون
پانزدهمین جشنواره‌ی رضوی در حالی به کار خود پایان داد که حضور بیش از 36هزار شرکت کننده در این رویداد و اعطای عنوان خادمی فرهنگ رضوی به مدیرعامل کانون، دو تیتر اصلی امسال این رویداد فرهنگی مذهبی بود.
۱۳۹۶/۵/۱۶- ۱۲ : ۵۵
نگاهی به «پرتال کودک24»:
یک مرکز فرهنگی‌هنری شبانه‌روزی برای کودک و نوجوان
از مردادماه سال گذشته به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان «پرتال کودک 24» برای کودکان، نوجوانان، اولیا، مربیان و پژوهش‌گران این حوزه راه‌اندازی شده و شامل بخش‌ها و امکانات متنوعی چون کتاب، شعر، داستان، بازی، اسباب‌بازی، مقاله، فیلم و صوت و ویدئو است. در هر بخش از این پرتال، تقسیم‌بندی‌های مختلفی از نظر گروه سنی، موضوع یا محتوا و... ارایه شده است.
۱۳۹۶/۵/۷- ۱۲ : ۲۳

«تو مثل طوطی» ترویج مفهوم آزادی است
کودکان تا نیمه‌ی شهریور امسال فرصت دارند تا به تماشای روایت نمایشی و متفاوت از داستان «طوطی و بازرگان» بنشینند.
در این اثر آن‌ها علاوه بر شناخت مثنوی معنوی، با کشورهای همسایه‌ی ایران آشنا می‌شوند. تلاش طراحان «تو مثل طوطی» این بوده است که ضربه‌ی پایانی داستان برای کودکان، آشنایی آن‌ها با مفهوم آزادی و رهایی باشد.
۱۳۹۶/۴/۲۵- ۱۳ : ۲۱

یاد پیرنیک‌اندیش در روز ملی ادبیات کودک و نوجوان
امسال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حالی به استقبال روز ملی ادبیات کودک و نوجوان رفت که مراکز عرضه محصولات فرهنگی هنری کانون رنگ و بوی جدیدی به خود گرفتند. برای نخستین بار بود که مخاطبان 13 استان کشور توانستند در این مراکز به دیدار و گفت‌وگو با اهالی قلم بروند. این قدم مهم که در راستای کاربردی کردن کتاب‌فروشی‌های کانون رخ داد تنها بخشی از فعالیت‌هایی بود که به مناسبت سالگرد درگذشت مهدی آذریزدی برنامه‌ریزی شد و به اجرا در آمد.
۱۳۹۶/۴/۱۲- ۹ : ۵۳
نگاهی به فعالیت‌‌ها و دستاوردهای تیم رباتیک کانون استان یزد
ربات‌هایی از شهر قنات‌ها و بادگیرها
حدود 10 سال است که تیم رباتیک کانون استان یزد فعالیت خود را آغاز کرده است. در این مدت اعضای کانون به‌ویژه پسرهای نوجوان، عضو این تیم شده و آموزش‌هایی دیده‌اند. حاصل این کلاس‌ها و آموزش‌ها، طراحی و ساخت چندین ربات و شرکت در مسابقات بین‌المللی و کسب رتبه‌هایی بوده است.
۱۳۹۶/۳/۸- ۱۳ : ۴۸

ویژه‌برنامه‌های مراکز کانون به مناسبت سوم خرداد
بیش از 950 مرکز فرهنگی‌هنری ثابت، سیار و پستی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور هم‌زمان با سوم خرداد سال‌روز حماسه آزادسازی خرمشهر ویژه‌برنامه‌هایی را با عنوان‌های مختلف برگزار کردند.
۱۳۹۶/۳/۲- ۸ : ۳۳
نگاهی به بازتاب 50سال مهر و هم‌گامی با کودکان و نوجوانان
تلاقی دیروز و امروز
همزمان با پنجاهمین سال فعالیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ابتدا قرار شد تا 50 اثر برتر این انتشارات بار دیگر در اختیار مخاطبان قرار بگیرند.
۱۳۹۶/۲/۱۶- ۱۵ : ۰

روایت عقل صورتی در دو قاب خانه و مدرسه
اگر این روزها سری به مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بزنید با نمایش متفاوتی در حوزه‌ی کودک و نوجوان روبرو می‌شوید که نظر منتقدان و بینندگان زیادی را به خود جلب کرده است. اثری غیر اقتباسی که تعدد بازیگران، روایت موازی اما قابل فهم آن برای کودکان و مفاهیم عمیقش ذهن مخاطبان بزرگسال را معطوف به مدیریت درست یک اثر هنری می‌کند؛ مدیریتی که سبب شده که با کمترین هزینه صحنه‌ای کاربردی و درخشان خلق شود تا تک تک بازیگران پیش‌کسوت و تازه کار حاضر در صحنه بر روی آن خوش بدرخشند.
۱۳۹۵/۱۲/۱۷- ۲۰ : ۳۴
شرکت‌کنندگان جشنواره‌ی انیمیشن نظر دادند
خلاقیتِ بدون مرز در پویانمایی
خلاقیت با خطوط جغرافیایی نسبتی ندارد و هرجا می‌تواند بروز پیدا کند. در سینمای انیمیشن این خط و مرزها اساساً از موضوع بحث خارج می‌شوند و هنرمند می‌تواند ورای جغرافیا دست به نوآوری بزند و اثر خود را بیافریند.
۱۳۹۵/۱۱/۱۱- ۱۳ : ۴۶
گزارشی از پاس‌داشت آتش نشانان فداکار پلاسکو در کانون
کودکان را با فرهنگ امداد و ایمنی آشنا کنیم
ریزش برج پلاسکو، ساختمانی که بیش از نیم قرن قامت استوارش را به دیدگان میلیون‌ها رهگذری تحمیل می‌کرد که هر روز از چهارراه استانبول یکی از مهم‌ترین مناطق تجاری تهران عبور می‌کردند حادثه‌ای دردناک و تاثرآور بود که هیچ‌گاه از حافظه تاریخی ایرانیان پاک نخواهد شد.
۱۳۹۵/۱۰/۲۵- ۱۱ : ۶
کودکان ایرانی اهمیت آب را ترسیم کردند:
نقاشی‌هایی شبیه خودمان
پرونده‌ی هشتمین مسابقه دوسالانه بین‌المللی نقاشی کودکان و نوجوانان تهران در حالی بسته شد که 5745 اثر از سراسر جهان در این رقابت شرکت کردند.
۱۳۹۵/۱۰/۱۴- ۱۳ : ۱۶
زندگی با کتاب و کتاب‌رسان‌ها در مناطق محروم مرزی آذربایجان
کودکانی چشم به راه و مردانی همیشه در راه
میلیون‌ها کودک و نوجوان در این کشور زندگی می‌کنند که معمولاً از نگاه ما مرکزنشین‌ها پنهانند. دختران و پسرانی عمدتاً مرزنشین و محروم، اما معصوم و البته بسیار مستعد؛ آن قدر که از استعداد برخی‌شان انگشت به دهان می‌مانی. کافی است فرصتی در اختیارشان بگذاریم، خواهیم دید که با نیمچه پری برای پرواز، تا کجای هفت آسمان می‌پرند.
۱۳۹۵/۹/۱۵- ۱۸ : ۲۲
گزارشی از برنامه‌های هفته کتاب در مراکز کانون سراسر کشور؛
کتاب؛ بالی برای پرواز شد
بالابردن کیفیت دانش و مهارت خوانش کتاب در خانواده و مدارس، ارتقای سطح آگاهی والدین و مربیان در مورد شیوه‌های مطالعه، تقویت انگیزه‌ی مطالعه و کتاب‌خوانی و در نهایت ترویج خواندن از جمله مهم‌ترین اهدافی بود که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از برگزاری برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی دنبال می‌کرد.
۱۳۹۵/۸/۲۹- ۹ : ۵۰
نگاهی به خیمه‌های فرهنگی در نمایشگاه هفته‌ی ملی کودک
از تجربه‌ی عکاسی تا آشنایی با نمادهای عاشورایی
از پله‌های مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که بالا می‌آیم، خیمه‌های فرهنگی با نمادها و فضاسازی‌های مذهبی سراسر سالن عمومی نمایشگاه هفته‌ی ملی کودک را فرا گرفته بود؛ خیمه‌هایی بزرگ که در هر یک از آن‌ها برنامه‌های متنوعی برای کودکان در نظر گرفته شده بود. صدای بچه‌ها از غرفه‌های مختلف با صدای کارشناسان هر خیمه در هم آمیخته شده است.